Pruszcz Gdański, 25.07.2024r.
Standardy Ochrony Małoletnich
w NZOZ Eko-Med Ewa Kobus
PREAMBUŁA
Standardy ochrony małoletnich w NZOZ Eko-Med Ewa Kobus określają zasady i procedury postępowania w celu zapewnienia ochrony małoletnich przed krzywdzeniem.
Podstawy prawne
-
Ochrona praw dziecka w polskim ustawodawstwie i Konwencji o prawach dziecka.
a) Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej,
b) Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka,
c) Prawa dziecka wynikające z konwencji.
-
Ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw ( Dz.U. z 2023 r., poz. 535).
-
Ustawa z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (tj. Dz.U. z 2024 r., poz. 560).
Definicje
-
Małoletni — osoba, która nie ukończyła 18 roku życia.
-
Krzywdzenie małoletniego — należy przez to rozumieć popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę małoletniego przez jakąkolwiek osobę, w tym personel lub przez zagrożenie dobra małoletniego, w tym jego zaniedbywanie.
-
Opiekun — osoba uprawniona do reprezentowania i stanowienia o małoletnim – opiekun faktyczny/opiekun prawny.
-
Podmiot medyczny — rozumie się przez to NZOZ Eko-Med Ewa Kobus.
-
Personel — osoba zatrudniona w NZOZ Eko-Med Ewa Kobus niezależnie od formy zatrudnienia lub współpracująca/świadcząca usługi na rzecz NZOZ Eko-Med Ewa Kobus , która bierze udział w udzielaniu świadczeń zdrowotnych małoletnim lub mogąca mieć kontakt z małoletnim z racji pełnionych zadań/obowiązków.
-
Standardy — to Standardy Ochrony Małoletnich w NZOZ Eko-Med Ewa Kobus, z siedzibą w Pruszczu Gdańskim ul. Sienkiewicza 10, opracowane w związku z ustawą z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (tj. Dz.U. z 2024 r., poz. 560).
-
Przemoc fizyczna – celowe uszkodzenie ciała, zadawanie bólu (np. siniaki, rany, złamania).
-
Przemoc psychiczna — działania wpływające negatywnie na psychikę małoletniego(np. ośmieszanie, poniżanie, brak wsparcia).
-
Przemoc seksualna — angażowanie małoletniego przez osobę dorosłą w aktywności seksualnej. Przemoc seksualna odnosi się do kontaktu fizycznego (np. współżycie z dzieckiem, dotykanie dziecka), jak również bez kontaktu fizycznego (np. podglądanie, pokazywanie małoletniemu materiałów pornograficznych).
-
Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym — rejestr osób — obywateli polskich, którzy dopuścili się przestępstwa na tle seksualnym wprowadzony na mocy ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym.
Postanowienia ogólne
-
Osobą odpowiedzialną za prawidłowe funkcjonowanie, przestrzeganie Standardów jest Kierownik NZOZ Eko-Med Ewa Kobus.
-
Personel ma obowiązek zapoznania się ze Standardami i ich przestrzegania. Potwierdzeniem zapoznania się ze standardami oraz ich przestrzegania jest złożenie przez personel pisemnego oświadczenia, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do Standardów.
-
Personel NZOZ Eko-Med Ewa Kobus posiada wiedzę, jak rozpoznawać symptomy krzywdzenia dziecka oraz jak interweniować w przypadku podejrzenia, że małoletni jest ofiarą przemocy fizycznej, psychicznej lub seksualnej w NZOZ Eko-Med Ewa Kobus lub rodzinie.
-
Kierownik NZOZ Eko-Med Ewa Kobus , przed zatrudnieniem, będzie weryfikować personel, który będzie udzielać świadczeń zdrowotnych małoletnich lub będzie uczestniczyć w ich udzielaniu, w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, czy figuruje w ww. rejestrze.
-
Kierownik NZOZ Eko-Med Ewa Kobus , przed zatrudnieniem zobowiązuje personel, który będzie udzielać świadczeń zdrowotnych małoletnich lub będzie uczestniczyć w ich udzielaniu do dostarczenia aktualnego zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdziale XIX (przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu) i XXV (przestępstwa przeciwko wolności seksualnej) Kodeksu karnego, w art. 189 (handel ludźmi) i art. 207 (znęcanie się) Kodeksu karnego oraz ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii lub za odpowiadające tym przestępstwom czyny zabronione określone w przepisach prawa obcego.
-
W przypadku, gdy osoba zamieszkiwała poza granicami Polski w ciągu ostatnich 20 lat Kierownik NZOZ Eko-Med Ewa Kobus zobowiązuje ją do złożenia oświadczenia o państwie, państwach, w którym zamieszkiwała przez ten okres czasu oraz złożenia informacji z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej, wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi. Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 2 do standardów.
-
W przypadku zatrudnienia personelu — cudzoziemca, Kierownik przeprowadza weryfikację pod kątem figurowania danej osoby w rejestrach karalności państwa pochodzenia lub państwa, w zakresie przestępstw, o których mowa w S 3 pkt 5 standardów, w którym osoba ta zamieszkiwała przez okres ostatnich 20 lat.
-
W przypadku określonym w S 3 pkt 6 i 7 powyżej, gdy prawo państwa, z którego ma być przedłożona informacja nie przewiduje jej sporządzenia lub nie prowadzi rejestru karnego, osobę taką Kierownik zobowiązuje do złożenia oświadczenia o tym fakcie wraz z oświadczeniem, że nie była skazana w tym państwie w zakresie przestępstw, o których mowa w S 3 pkt 5 Standardów lub odpowiadających im czynów zabronionych, sankcjonowanym prawem danego państwa oraz zobowiązuje ww. personel do złożenia odpowiedniego oświadczenia o niekaralności, którego wzór stanowi załącznik nr 3 do Standardów.
-
Kierownik będzie zatrudniać wyłącznie personel, który nie figuruje w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym i dostarczył aktualne zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego, potwierdzającego, że nie był skazany za przestępstwa, o których mowa w S 3 ust. 5 powyżej, złoży oświadczenia, o których mowa w S 3 ust. 6 i 8 powyżej — jeżeli dotyczy.
-
Kierownik NZOZ Eko-Med Ewa Kobus co najmniej raz w roku: dokonuje przeglądu Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym ustalając, czy personel nie został wpisany do ww. rejestru, odbiera oświadczenie od personelu, że nie został on wpisany do Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw, o których mowa w S 3 pkt 5 powyżej, którego wzór stanowi załącznik nr 4 do Standardów.
-
W przypadku uzyskania informacji o wszczęciu lub prowadzeniu wobec personelu postępowania karnego za przestępstwa określone w S 3 ust. 5 powyżej, Kierownik odsuwa niezwłocznie personel od wszelkich form kontaktu z małoletnim, a w przypadku skazania za ww. przestępstwa rozwiązuje z nim umowę.
Zasady bezpiecznych relacji pomiędzy personelem NZOZ Eko-Med Ewa Kobus a małoletnim
-
Działanie na rzecz dobra małoletniego jest podstawową zasadą czynności podejmowanych przez personel.
-
Personel NZOZ Eko-Med Ewa Kobus udzielający świadczeń zdrowotnych małoletnim zobowiązany jest do otwartego i przejrzystego działania w celu zminimalizowania ryzyka błędnej interpretacji zachowania, słuchania małoletnich, rozmawiania z nimi i udzielania im informacji odpowiednich do ich wieku i sytuacji, brania pod uwagę oczekiwań małoletniego i udzielania mu stosownych wyjaśnień stosownych do jego wieku, mając na uwadze zminimalizowanie strachu i lęku, wynikającego z sytuacji, szanowania prawa do prywatności małoletniego oraz dbania o przestrzegania ich praw pacjenta.
-
Zabronione jest:zawstydzanie, upokarzanie, lekceważenie i obrażanie małoletnich, używanie wulgarnych słów, obraźliwych uwag oraz gestów podczas komunikacji z małoletnim, nawiązywanie przez personel jakichkolwiek relacji intymnych, seksualnych z małoletnim oraz składanie nieodpowiednich propozycji, utrwalanie wizerunku małoletniego na potrzeby prywatne (np. filmowanie, fotografowanie), działanie względem małoletniego kwalifikowane jako przemoc.
-
Należy poinformować małoletniego oraz jego opiekuna o możliwości zgłoszenia niewłaściwego zachowania personelu wobec małoletniego.
-
Kontakt fizyczny z małoletnim odbywa się jedynie podczas udzielania świadczeń zdrowotnych, za zgodą opiekuna i małoletniego oraz w obecności opiekuna. Kontakt ten powinien być bezpiecznym kontaktem fizycznym, uwzględniający m.in. wiek dziecka, etap rozwoju, płeć, kierując się zawsze profesjonalnym osądem, słuchając, obserwując i odnotowując reakcję małoletniego oraz zachowując świadomość, że każde działanie może zostać błędnie zinterpretowane przez małoletniego i osoby trzecie.
-
Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku małoletnich, o których wiadomo że doświadczyli jakiegokolwiek krzywdzenia, przemocy fizycznej, psychicznej lub seksualnej.
Zasady i procedura podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego oraz osoba odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń i informowania odpowiednich instytucji
-
W przypadku zaobserwowania, powzięcia lub podejrzenia przez personel NZOZ Eko-Med Ewa Kobus nformacji o krzywdzeniu małoletniego, w jakikolwiek sposób, personel zobowiązany jest do zgłoszenia uzyskanej informacji Kierownikowi.
-
W przypadku wyrządzenia krzywdy małoletniemu na terenie NZOZ Eko-Med Ewa Kobus , należy zapewnić ochronę małoletniemu poprzez niezwłoczne odseparowanie od osoby wyrządzającej krzywdę wraz z opiekunem (o ile opiekun nie był sprawcą) oraz dwoma osobami z personelu NZOZ Eko-Med Ewa Kobus , nieuczestniczącymi wcześniej w procesie świadczenia usług małoletniemu — nie biorącymi udziału w zdarzeniu.
-
Zgłoszenie zostaje odnotowane w Rejestrze zdarzeń zagrażających dobru małoletniego, stanowiącym załącznik nr 5 do Standardów i wyjaśniane przez Kierownika NZOZ Eko-Med Ewa Kobus.
-
Kierownik podczas wyjaśniania sprawy podejmuje następujące czynności: przeprowadza rozmowę z opiekunem małoletniego oraz świadkami zdarzenia, w razie konieczności zawiadamia odpowiednie służby o zaistniałym zdarzeniu, przeprowadza rozmowę ze sprawcą zdarzenia, podejmuje dalsze kroki w celu wyjaśnienia sprawy.
-
Podjęte czynności wyjaśniające zdarzenie krzywdzenia małoletniego zostają odnotowane w Rejestrze, o którym mowa S 5 ust. 3 powyżej.
-
W zależności od wyniku przeprowadzonych czynności Kierownik zgłasza sprawę do odpowiednich instytucji, dyscyplinarnie zwalnia personel — osobę wyrządzająca krzywdę małoletniemu itp.
Zasady przeglądu i aktualizacji Standardów oraz zakres kompetencji osób odpowiedzialnych za przygotowanie personelu NZOZ Eko-Med Ewa Kobus do stosowania
-
Kierownik raz na dwa lata dokonuje przeglądu Standardów celem dostosowania do aktualnie obowiązujących przepisów i potrzeb sporządzając notatkę z ww. przeglądu.
-
Personel, małoletni oraz opiekunowie mogą zgłaszać Kierownikowi uwagi do obowiązujących standardów.
-
Kierownik może sprawdzać znajomość obowiązujących standardów oraz organizować szkolenia w tym temacie.
Zasady udostępniania opiekunom małoletniego oraz małoletnim Standardów do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania
-
Standardy są ogólnodostępne, zamieszczone na stronie internetowej www.dentysta-pruszcz.pl, w rejestracji NZOZ Eko-Med Ewa Kobus.
-
Małoletni lub opiekun może otrzymać do wglądu kopię Standardów, dostępną w rejestracji.
-
Dostępna jest wersja skrócona Standardów, dostosowana dla małoletnich, stanowiąca załącznik nr 6.
Zasady korzystania z urządzeń z dostępem do internetu oraz procedura ochrony małoletnich przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci internetowej oraz utrwalonymi w innej formie
-
Dostęp do internetu zabezpieczony jest hasłem oraz skonfigurowany tak, że uniemożliwia wchodzenie na strony o treści pornograficznej, erotycznej, przedstawiające obrazy przemocy lub okrucieństwa wobec innych ludzi, zwierząt itp.